Comega zaprasza!

Comega zaprasza!

   
   

 

 

HISTORIA RODZINY

 

GENEZA NAZWISKA

 

HERB RODZINY

 

GNIAZDO RODU

 

REJESTR SZLACHTY

 

STRONA DOMOWA

 


 


Genealogia i Heraldyka

Genealogia - Religia - HistoriaGenealogia i Rodzina

 

Według Kaspra Niesieckiego w herbie, cyt.: „Mają być Grabie białe do góry postawione i utkwione na wzgórku zielonym, o siedmiu zębach, w polu żółtym, nad hełmem i koroną piór pięć strusich” Bartosz Paprocki, w Gnieździe Cnoty fol. 1079. O herb fol. 562. Okol. tom. 1. fol. 229. Biel. fol. 207. Juliusz hr. Ostrowski, tak opisuje herb, cyt.: "W polem złotym na pagórku zielonym wetknięte srebrne siedmiozębne. Nad hełmem w koronie pięć piór strusich". Tadeusz Gajl, opierając się na zasadach heraldyki podaje, że cyt.: „Labry powinny być złoto-srebrne”, labry złote ze srebrnym podbiciem.

Pieczęć tę od 1287 używała szlachta Czech. Jan Długosz o nim powiada, że "z Czech do Polski przyniesiony za Wacława Króla przez Grabię Czecha, ten osiadł w Sieradzkiem, niedaleko Piotrkowa na dobrach Wola nazwanych: od którego Grabiną Wolą nazwano ją: jakoż i Petra sancta cap. 63. pisze, że na Śląsku Lasseliuszowie tego herbu używali." Juliusz hr. Ostrowski podaje, że "wzmianki o nim znajdują się w zapiskach sądowych z początku XIV stulecia, ma pochodzić z Czech. Chlewiotki po dziś dzień u Mazurów znaczy grabie". Piotr Nałęcz Małachowski dodaje "z Czech do Polski przybył w Roku 1302, za Czasów Panowania Wacława Króla razem Polskiego i Czeskiego".
Najstarsza pieczęć: Pieczęć Jerzego z Kociny z 1345.
Pojawia się pierwszy raz w źródłach pisanych w 1398.

Lesnow (czyt.leśniow) było jednym z zawołań (łac. proclamatio, od clamare - krzyczeć werbalny element polskiego herbu szlacheckiego) herbu Grabie. Boniecki podaje, cyt.: „Borzek Grabia i syn jego Mikołaj, zawołania Lesnow (herbu Grabie), świadczą 1416 r. w Kościanie Wężykowi, przy wywodzie szlachectwa (Pis. Dz. Pol. IX)”. Leśniowie określało Herbownych, herbu Grabie (klejnotni, współherbowni) - osoby i rodziny posługujące się tym samym herbem, lub jego odmianą, staropolskie określenie rodu herbowego. Nabycie herbu, prawdopodobnie przez adopcję herbową w wyniku Unii horodelskiej 1413r.

 

  ŹRÓDŁA

 

 

RODZINA NA KARTACH HISTORII  ZNANI, SŁAWNI, ZASŁUŻENI

Created by © 2008 Przemyslaw Lesien, licencja: CC-BY-SA.
Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grabie_(herb_szlachecki)